Зеленски предложи на Байдън и Г-7 план за край на войната
Украинският президент Володимир Зеленски призова лидерите на страните от Г-7 да подкрепят идеята му за свикване на специална среща на върха за мира тази зима, малко след като обсъди идеята и с американския си колега Джо Байдън.
Мирен план на Киев от 10 точки би трябвало да е в центъра на обсъжданията в момент, когато Москва обвинява украинската страна, че не желае да преговаря, пише Дневник.
„Предлагам да се свика специална среща на върха – срещата на върха за глобалната формула на мира – за да решим как и кога можем да приложим точките от украинската формула за мир“, казва Зеленски на ръководителите на Г-7, според стенограмата, предоставена от неговия кабинет.
Целта, според видеообръщението на Зеленски след петото му участие в Г-7 тази година, е и да се „предложи на Русия да направи конкретна съдържателна стъпка към дипломатическо регулиране, за което Москва говори толкова често.“
Часове преди срещата на групата на седемте Зеленски обсъди идеята и с Байдън, но не са известни подробности.
Какво точно предлага Украйна
Мирният план бе предложен на срещата на Г-20 в Бали миналия месец и според президентската администрация осъществяването му ще „позволи да се прекрати войната“.
Украинските точки включват:
- радиационна и ядрена сигурност (Русия да се откаже да заплашва с ядрени оръжия);
- продоволствена сигурност (сделката за зърното да обхване и други пристанища);
- енергийна сигурност – изпращане на експерти на ООН, които да оценят разрушенията на критичната инфраструктура на Украйна;
- освобождаване на пленени и депортирани (Украйна смята, че стотици хиляди са принудително изведени от окупираните територии) и размяна на пленници с Русия;
- приемане от Русия на суверенитета и териториалната цялост на Украйна;
- извеждане на руските войски от Украйна и край на бойните действия;
- специален трибунал за престъпленията на Русия в Украйна;
- платформа за оценка на екологичните последици от войната;
- провеждане на международна конференция за следвоенната сигурност на Украйна и гаранциите за бъдещето ѝ;
- постигане на договор за край на войната (чието начало Русия така и не е обявявала).
Някои от условията на Украйна неизбежно ще бъдат приети като радикални от Русия: например изтеглянето на всички руски войски и отказ от териториални отстъпки.
Какво мисли Г-7
Г-7 не коментира идеята, но говори в заключителното изявление за „жизнеспособно следвоенно мирно споразумение“, както и за нуждата да се работи за „договорености заедно с Украйна“ за постигане на устойчива сигурност и възпиране на „бъдеща агресия на Русия“.
Един от аргументите на Зеленски за подобна среща е нуждата да се демонстрира единство.
„Без значение какво възнамерява да направи агресорът, когато светът е наистина обединен, тогава светът, а не агресорът, определя как ще се развият събитията“, каза Зеленски във вечерното си видеообръщение.